461 portfeli przechowuje 40 procent wszystkich LTC, USDT, ADA oraz ETH

 461 portfeli przechowuje 40 procent wszystkich LTC, USDT, ADA oraz ETH

Na rynku krytpowalut możemy nada usłyszeć prawdziwą już legendę o niejakich „wielorybach”. Są to miliarderzy, którzy posiadają naprawdę spore zasoby walut cyfrowych w swoich portfelach. Większość z nich z racji samej specyfikacji blockchaina jest osobami całkowicie anonimowymi.

Jednak w każdym micie jest jakieś ziarno prawdy, a nawet czasami i kilka ziaren. Badania bowiem pokazują, że faktycznie w samej przestrzeni kryptowalut spora część takich właśnie zasobów jest w posiadaniu naprawdę wąskiej liczby inwestorów.

Mniejszość ma na pewno więcej niżeli większość

Problem ten dotyczy najczęściej altcoinów. W przypadku co po niektórych z nich właśnie „wieloryby” zdobywają bardzo łatwo nawet pięćdziesiąt procent podaży wszystkich coinów.

A może jakieś przykłady? Na pewno uwielbiamy przykłady z uwagi na to, że jesteśmy w stanie sytuację sobie nieco przybliżyć. W sieci Cardano, a więc ADA, dokładnie trzydzieści dziewięć adresów zawiera około czterdziestu coinów. Sytuacja ta jest nieco lepsza, gdy chodzi o sam blockchain ETH (Ethereum), ale jednak nawet tutaj możemy znaleźć sto pięćdziesiąt cztery portfele, które posiadają naprawdę bardzo duże ilości tokenów. Łącznie jest to bowiem czterdzieści procent całej podaży. Może to mieć wpływ znaczny na sieć w przypadku przejścia na PoS. – Portfel Ethereum zainfekowany wirusem ! – Poważne ostrzeżenie!

W sieci USDT (Tethera) mamy sto czterdzieści różnych adresów, które skumulowały około pięćdziesiąt osiem procent podaży. Podać całkowita USDT jednak jest trudna do śledzenia. Dlaczego? Wszystko z uwagi na to, że tokeny wydawane są dokładnie w kilku sieciach. Większość spośród tokenów USDT jest także na giełdach, gdzie to one służą do arbitrażu.

Ogólnie rzecz biorąc, dane pokazują nam, że łącznie czterysta sześćdziesiąt jeden portfeli zawiera przynajmniej czterdzieści procent podaży LTC, ETH, USDT, oraz ADA.

Altcoiny a wieloryby

O samym problemie centralizacji mówi się także bardzo często w samym kontekście Ripple, które odpowiedzialne jest za emisję tokenów XRP. – Warren Buffett i Bill Gates przeciwko kryptowalutom

Warto co więcej zauważyć, że powodem częstym koncentracji altcoinów w stosunkowo niewielkiej liczbie portfeli jest to, że są one rzadziej przenoszone, a niżeli na przykład BTC. Na przykład to dotyczy rynku tokenów, które w ramach ICO emitowano.

Przez cały rok 2018 traciły one znacznie bardzo często na wartości, więc właśnie ich inwestorzy „hodlowali” je sobie na przyszłość, aby nie sprzedawać jakąś dużą stratą. Przy cenach rynkowych spadających większość monet cyfrowych pozostaje wciąż w stanie uśpienia. Czekają one sobie po prostu na przyjście znacznie lepszych czasów. To również jednak stwarza ryzyko dumpingu, gdy ceny z kolei ponownie podskoczą podczas ewentualnej całkiem nowej bańki. – Kryptowaluty zyskały w grudniu najwięcej? – Top 5

Co jest bardzo znamienne, fani kryptowalut to tak naprawdę prawdziwi wrogowie centralizacji. Jednak okazuje się, że do tejże idei nie jest wcale tak łatwo uciec i to nawet na rynku blockchaina. Musimy zatem być świadomi tego jak i także być na bieżąco ze wszelkimi nowościami dotyczącymi kryptowalut.

 

Marcin Opalski

Cześć, Nazywam się Marcin a moją pasją od blisko 4 lat są właśnie kryptowaluty. To dzięki nim uzyskałem swoją przysłowiową wolność finansową. Ten niewielki blog prowadzę dla was z Tajlandii, gdzie przeprowadziłem się rok temu. Pracuje zdalnie i inwestuje w Bitcoin a w czasie wolnym tworzę blog Kryptosi.pl Miłej Lektury !

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

pl_PLPolish
de_DEGerman pl_PLPolish