Bitcoiny są przyszłością zakupów, jednak nie zastąpią pieniędzy

 Bitcoiny są przyszłością zakupów, jednak nie zastąpią pieniędzy

Obecnie ponad 1/3 mieszkańców Europy jest zdania, że najbardziej znana kryptowaluta na świecie, czyli Bitcoin jest przyszłością jeżeli chodzi o zakupy online. Specjaliści Polskiego Instytutu Ekonomicznego twierdzą jednak, że musi upłynąć jeszcze dużo czasu zanim Bitcoin zastąpi fizyczną gotówkę.

Czy płatność w Bitcoinach będzie niedługo powszechna?

Płatności w Bitcoinach z roku na rok stają się coraz większym trendem jeżeli chodzi o rynek międzynarodowy. Fakt ten potwierdzają m.in. specjaliści z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Część krajów już teraz przygotowuje się na prawdziwą cyfrową rewolucję monetarną. Doskonałym przykładem będzie Nowa Zelandia. Kraj ten stworzył nawet ramy prawne, które umożliwiają wypłacanie wynagrodzenia pracownikom albo jego części właśnie w kryptowalutach.

Z kolei Chiny pod koniec 2018 roku wydały komunikat, że są już prawie gotowe do oficjalnego wprowadzenia do obiegu państwowej kryptowaluty, której zadaniem będzie zastąpienie fizycznego pieniądza.

Eksperci są jednak zdania, że kryptowaluty jeszcze przez długi czas nie będą zagrażały państwowym walutom. Trzeba podkreślić, że co prawda wszystkie algorytmy są z roku na rok usprawniane, technologia się upowszechnia, jednak nadal cechuje ją nie tylko bardzo nieregularna podaż, ale również ograniczona liczba użytkowników i niestabilna wartość.

Ponadto według Polskiego Instytutu Ekonomicznego zamiana środka rozliczeniowego z walut narodowych poszczególnych państw na kryptowaluty będzie ograniczona tak długo, jak oficjalną jednostką rozliczeniową będą pieniądze emitowane przez centralne banki.

Dlaczego kryptowaluta szybko nie będzie powszechnym środkiem płatności?

Warto wiedzieć, że globalna waluta może ograniczać nie tylko pozycję banków centralnych, ale również ich możliwość wpłynięcia na krajowe gospodarki. Przykładem może być pobudzenie inwestycji czy wymiana handlowa. Dodatkowo poszczególne kraje mogłyby w zdecydowanej większości stracić możliwość odpowiedniego dostosowania inflacji do potrzeb swojej gospodarki.

Polski Instytut Ekonomiczny zwrócił również uwagę jakie zagrożenia mogą wystąpić, gdy przedsiębiorstwa zaczną wykorzystywać kryptowalutę. Warto wiedzieć, że obecnie w Europie inwestycje w blockchain wynoszą około 400 milionów dolarów. Według wstępnych szacunków wydatki na rozwiązania bazujące na tej technologii wyniosą nawet 3,5 miliarda dolarów. Trzeba mieć świadomość, że rynek europejski rozwija się w tej kwestii z prędkością aż 80% rocznie.

Uważa się także, że technologia blockchain będzie pozwalała firmom na ujawnianie informacji finansowych w rejestrze, który będzie zaszyfrowany w publicznej księdze rachunkowej. Ponadto niedocenionym jeszcze obszarem wykorzystania omawianej technologii w firmach jest promocja. Polski Instytut Ekonomiczny jest także zdania zagrożeniem wykorzystywania przez firmy kryptowalut są niewystarczające regulacje prawne. Twórcy raportu uważają również, że z kryptowalutami może mieć związek coraz większa liczba nieuczciwych transakcji i działalności.

Marcin Opalski

Cześć, Nazywam się Marcin a moją pasją od blisko 4 lat są właśnie kryptowaluty. To dzięki nim uzyskałem swoją przysłowiową wolność finansową. Ten niewielki blog prowadzę dla was z Tajlandii, gdzie przeprowadziłem się rok temu. Pracuje zdalnie i inwestuje w Bitcoin a w czasie wolnym tworzę blog Kryptosi.pl Miłej Lektury !

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

pl_PLPolish
de_DEGerman pl_PLPolish