Czy wirtualne waluty rzeczywiście są żyłą złota?

 Czy wirtualne waluty rzeczywiście są żyłą złota?

Wiele ekspertów twierdziło dotychczas, że wirtualny pieniądz jest tylko spekulacyjnym środkiem wymiany i prędzej czy później jego czas przeminie. Ubiegły rok pokazał, że Ci analitycy nie mylili się. Z platformy kryptowalut w magiczny sposób wyparowało niemal 600 mld dolarów. Był to prawdziwy cios dla rynku. Nie jest to jednak jednoznaczne. Pojawiają się głosy, które twierdzą, że ten rodzaj bessy był pewnego rodzaju zdrowym odstrzałem, który może przynieść kolejną hossę, aczkolwiek i tutaj pojawiają się sceptycy, którzy twierdzą, że wartość wirtualnych walut nie tylko nie wzrośnie, ale zniknie, pozostawiając puste portfele zwolennikom kryptowalut. Jaka zatem jest prawda? Czy wirtualne waluty są bezpieczne?

Terminologia

Oceny przeznaczenia wirtualnych walut mają ogromne spektrum. Od upadku po hegemonię w sektorze finansowym. Do określenia przyszłych losów kryptowalut należy posłużyć się analizą zarówno fundamentalną jak i o wymiarze technicznym. Dzięki nim można w umiarkowany sposób poznać przyszłe wahania wartości kryptowalut. Nie jest to jednak pełnowartościowe przewidywanie przyszłości, gdyż nie do końca można się zgodzić z opinią, że na podstawie ceny danego podmiotu można określić jej wartość, zarówno dziś jak i za miesiąc. Oczywiście w opinii publicznej funkcjonuje przekonanie, że cena to wartość, aczkolwiek nie jest to prawdą w 100 procentach. Sama definicja wartości nie jest jednoznaczna. Odsyłam do linku poniżej.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Warto%C5%9B%C4%87_(ekonomia)

Zatem słowo wartość można zrozumieć na kila sposobów. W większości przypadków jednak używamy go do sformułowania ceny czegoś, ale równie dobrze możemy nadać danemu przedmiotowi wartość chociażby sentymentalną, którego już nie będzie właśnie określała cena. Co więcej w obliczaniu rachunków mianem wartości nazywa się coś co jest warte kategoriach czegoś innego niż sama gotówka. Ekonomia zatem opisuje jako wartość profity z korzystania z danego przedmiotu. Te profity to m.in. użyteczność, satysfakcja, przyjemność czy tzw. moc, czyli predyspozycje towaru lub usługi do jego wymiany na pieniądze lub inny środek wymiany, np. inny przedmiot.

Owe korzyści

Kreacja wartości nie jest zatem jednowymiarowa. Nie ogranicza się stricte do ceny. A zatem jak wyglądają podstawowe cechy w świecie wirtualnych walut, które są przedmiotem Naszej dywagacji.

Użyteczność

Podstawowym zarzutem wobec wirtualnych walut jest ich brak użyteczności. Jest to kłamstwo. Dla wielu kryptowaluty to abstrakcyjna waluta tylko i wyłącznie z powodu, że nie mogą jej dotknąć. A jednak transakcje w internecie stały się jednym z najbardziej popularnych, przeprowadzanych transakcji na całym świecie. Dlaczego więc nie można zaufać kryptowalutą, które przyspieszają proces nabywania produktów lub usług? Użyteczność wirtualnych walut nie ogranicza się tylko i wyłącznie to przelewów za inne dobra materialne.

Kryptowaluty coraz częściej pełnią rolę pośrednika pomiędzy firmami. Gwarantują im realizację kontraktów czy dokonywanie tzw. płatności transgranicznych. Ich przydatność i przede wszystkim efektywność jest nieoceniana, ale też bardzo niedoceniana. Korzystanie z przelewów gotówki, np. Litecoinem gwarantuje nam transport dowolnej ilości pieniędzy i to w dodatku gdzie tylko chcemy. Cała transakcja nie kosztuje więcej niż 0.2 dolara. Czy można znaleźć bank, który umożliwi taką płatność w powiedzmy tradycyjny sposób?

Przyjemność

Wyjaśnienie takich elementów składowych jakimi są satysfakcja czy przyjemność jest niemal niemożliwe. Każdy inaczej zdefiniuje to co go nazwijmy to w ten sposób zaspokaja. Jedna osoba będzie szczęśliwa podczas spożywania niezdrowego jedzenia, kiedy inna poczuje radość podczas ekstremalnego wysiłku fizycznego. Tak samo uczucie satysfakcji może się pojawić za sprawą korzystania z technologii kryptowalut. Przyznajmy szczerze, kogo nie ucieszy fakt, że wartość jego aktywów urośnie o kilkadziesiąt procent i to w zaledwie w kilka dni. Należy przyznać, że nie da się określić w jeden sposób takich uczuć jak satysfakcja czy przyjemność. Są to nieuchwytne wartości, które sprawiają, że życie nabiera kolorytu, aczkolwiek jedno jest pewne. Profity z kryptowalut również mogą wywołać uśmiech na twarzy.

Czym jest moc waluty?

Definicja wartości mieści się również w kanonie mocy. Moc może określić daną liczbę rzeczy, które będą dostępne do nabycia za zgromadzone fundusze w kryptowalutach. A zatem jest to ich finansowa moc. Współcześnie za kryptowaluty można nabyć niemal wszystko, zaczynając od opłat za media, jedzenie w restauracji czy bilet na pociąg. Wirtualna waluta staje się na Naszych oczach najbardziej spektakularnym środkiem płatniczym.

Co więcej BTC można już nawet zamienić na tzw. regularna walutę, np. euro, funta czy dolara (są to tzw. waluty fiat). Taka wymiana może dojść do skutku, np. w kantorze online, w Bitomatach, na światowych giełdach czy podczas tzw. wymiany twarzą w twarz, kiedy sprzedajemy kryptowaluty, otrzymując w zamian gotówkę „do ręki”.

Uniwersalność i przyszłość zarazem

Na podstawie artykułu można wysnuć wniosek, że same wirtualne waluty są w nieodłącznym stopniu powiązane z szeroko rozumianą definicją wartości. Istnieje tylko jedna niedogodność. Wartość kryptowalut wciąż jest zagadką i ich cena, a zatem wartość jest tylko i wyłącznie subiektywnym zdaniem ekspertów. Jest to właśnie główny powód rozbieżności w sposobie nazywania i określania wartości wirtualnych walut przez analityków z całego świata.

Dla jednych jest to moment zwrotny w świecie finansów, a dla drugich chwilowy trend, który jednym przyniesie fortunę, a innych pociągnie na samo dno machiny finansowej. Jedno jest pewne. Zdanie o kryptowalutach będzie ewoluowało na przestrzeni kolejnych lat, ale zapewne nadal pozostaną kontrowersje wokół tego środka wymiany. Jednak najważniejsze jest to czym dla każdego z osobna są wirtualne waluty. Jakie szanse i możliwości otwierają i czy finalnie będzie się w stanie z nich skorzystać.

Marcin Opalski

Cześć, Nazywam się Marcin a moją pasją od blisko 4 lat są właśnie kryptowaluty. To dzięki nim uzyskałem swoją przysłowiową wolność finansową. Ten niewielki blog prowadzę dla was z Tajlandii, gdzie przeprowadziłem się rok temu. Pracuje zdalnie i inwestuje w Bitcoin a w czasie wolnym tworzę blog Kryptosi.pl Miłej Lektury !

1 Comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

pl_PLPolish
de_DEGerman pl_PLPolish