Skradziono 45 milionów dolarów (USD) w walutach cyfrowych inwestorowi

 Skradziono 45 milionów dolarów (USD) w walutach cyfrowych inwestorowi

Cyberprzestępcy znają wiele sposobów na dostanie się tam, gdzie akurat byśmy sobie tego nie życzyli. Ostatnimi czasy coraz głośniej mówi się o włamaniach wykorzystujących tzw. SIM-swap. Tym razem ofiarą ataku hakerów padł jeden z wielorybów kryptowalutowych, czyli Josh Jones. Ograbiono go z walut cyfrowych opiewających na łączną wartość wynoszącą 45 milionów dolarów (USD). Na chwilę obecną jest to najpoważniejszy atak w historii wykorzystujący właśnie SIM-swap.

Największa do tej pory grabież walut cyfrowych metodą SIM-swap

jak wspomnieliśmy powyżej pechowcem okazał się Josh Jones będący założycielem Dreamhost. Jak wskazują dowody został on okradziony przez cyberprzestępców. Z treści złożonego przez niego oświadczeń wynika, że łączna kwota kradzieży sięga 45 milionów dolarów (USD). Z czego 30 mln dolarów (USD) wspomniany inwestor przechowywał w postaci Bitcoin Cash (BCH), natomiast pozostała część skradzionej kwoty czyli 15 milionów dolarów (USD) została przez niego zgromadzona jako Bitcoin (BTC).

Czy istnieje chociaż najmniejsza szansa na odzyskanie skradzionych przez cyberprzestępców środków?

Zgodnie z treścią tweetów zamieszczanych przez Wan na Twitterze , cyberprzestępcy z cała pewnością podzielą skradzione waluty cyfrowe na zdecydowanie mniejsze porcje. Należy także się spodziewać, że już wkrótce najprawdopodobniej zostaną one przepuszczone przez mikser transakcji. A wszystko to po to, aby skutecznie zatrzeć ślady swojej przestępczej działalności. Wszystko wskazuje na to, że jest to faktycznie prawdziwe włamanie.

Wan jest przekonany że, jedynym sposobem na odzyskanie środków, z których ograbiono Josha Jonesa, byłoby celowe spowodowanie podwójnego wydania w sieci. Jak łatwo się domyślić takie działanie nie przypadłoby do gustu pozostałej części społeczności.

Gdyby Josh Jones przechowywał zgromadzone waluty cyfrowe w cold storage, najprawdopodobniej wspomniana wcześniej kradzież nie miałaby miejsca. Warto podkreślić, że ataki typu SIM-swap są możliwe tylko wówczas gdy cyberprzestępcy trafiają na urządzenia powiązane z 2FA jakiejś platformy walut cyfrowych czy też portfela kryptowalutowego. I tak właśnie było w przypadku Josha Jonesa.

Pozostałym członkom społeczności kryptowalutowej nie pozostaje nic innego jak uczyć się na cudzych błędach. Czyli nigdy, przenigdy nie przechowywać w gorących portfelach kryptowalutowych większej ilości walut cyfrowych, niż ta, którą jesteśmy w stanie stracić. Wspomniane powyżej portfele powinny służyć ich użytkownikom tylko i wyłącznie do przechowywania środków niezbędnych na przykład do prowadzonego w danym momencie tradingu.

Gorąco zalecamy do przechowywania reszty zgromadzonych środków w postaci walut cyfrowych w portfelach sprzętowych, taki jak np. Ledger. Lepiej chuchać na zimne i rozpaczać po utracie cyfrowych oszczędności. Tak więc miejcie na uwadze rozwiązania gwarantujące odpowiedni poziom bezpieczeństwa.

Więcej na forum:

Marcin Opalski

Cześć, Nazywam się Marcin a moją pasją od blisko 4 lat są właśnie kryptowaluty. To dzięki nim uzyskałem swoją przysłowiową wolność finansową. Ten niewielki blog prowadzę dla was z Tajlandii, gdzie przeprowadziłem się rok temu. Pracuje zdalnie i inwestuje w Bitcoin a w czasie wolnym tworzę blog Kryptosi.pl Miłej Lektury !

Leave a Reply

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert.

de_DEGerman
pl_PLPolish de_DEGerman