Ethereum 2.0 – kolejne opóźnienia projektu?

 Ethereum 2.0 – kolejne opóźnienia projektu?

Ethereum 2.0 – kolejne opóźnienia projektu?

Niektórzy z deweloperów, jak np. Justin Drake, uważają, że Ethereum 2.0 nie ma szans na wystartowanie przed 2021 rokiem. Ponadto twierdzą tak pomimo zapewnień Vitalika Buterina, przekonującego, że ETH 2.0 wkroczył na drogę prowadzącą do uruchomienia jeszcze w tym roku. Tymczasem cena ETH wynosi obecnie 238.1 USD, co oznacza spadek w przeciągu ostatniego tygodnia.

Justin Drake przewiduje premierę ETH 2.0 na rok 2021

Justin Drake, jeden z ważniejszych deweloperów Ethereum Foundation, wypowiedział się na temat uruchomienia projektu Ethereum 2.0, oświadczając, że nie może to nastąpić wcześniej niż w styczniu 2021 roku. To oznacza, że projekt ma opóźnienie. 

Ethereum 2.0 jest kolejną wersją blockchaina Ethereum, która zmieni model konsensusu z Proof-of-Work (PoW), czyli modelu, w którym górnicy zatwierdzają transakcje, na model konsensusu Proof-of-Stake (PoS), w którym użytkownicy będą wynagradzani za to, że stakują swoje własne tokeny. Po wprowadzeniu ETH 2.0 i po aktualizacji sieci, ma się ona stać bardziej skalowalna, a przy tym szybsza i bezpieczniejsza.

W trakcie piątkowego AMA na Reddit Drake stwierdził, że sieć Ethereum nie jest w pełni gotowa na udane wprowadzenie ETH 2.0. Uważa on, że od czasu uruchomienia publicznej sieci testowej, deweloperzy będą potrzebowali przynajmniej dwóch do trzech miesięcy na usunięcie ewentualnych błędów. Jego zdaniem za mało jest czasu na przetestowanie wszystkiego dokładnie. Drake napisał:

„Jestem teraz skłonny powiedzieć, że najwcześniejsza praktyczna data… to 3 stycznia 2021 r. (dwunasta rocznica Bitcoina)”

Buterin jednak chce uruchomić ETH 2.0 jescze w roku 2020

Vitalik Buterin jednak, będący współzałożycielem Ethereum, z Drake’em się nie zgadza. Według Buterina faza 0 projektu może i powinna zostać uruchomiona jeszcze w roku 2020, a konkretniej w listopadzie.

Buterin powiedział, że nie zgadza się ze zdaniem Darake’a, gdyż faza testowa, a więc uruchomienia Altona – testnetu dla Ethereum 2.0 została już wdrożona (właśnie w lipcu). Nawiązując do niezbędnego czasu dla testów, Buterin powiedział:

„Czteromiesięczny zegar zaczął tykać na początku lipca”.

Współzałożyciel Ethereum dodaje ponadto, że do ETH 2.0 nie zostaną na początku przeniesione żadne krytyczne aplikacje. Dzięki temu deweloperzy będą mieli wystarczającą ilość czasu na rozwiązanie ewentualnych błędów i przygotowanie do uruchomienia ETH 2.0.

 

Na bieżącym etapie trudno jednoznacznie stwierdzić, czy ETH 2.0 zostanie przygotowana i jednak wystartuje w listopadzie tego roku. Jeżeli to się nie uda, nie będzie pierwszym opóźnieniem. Buterin rozważał wprowadzenie Proof-of-Stake już w roku 2015, a pierwsza spodziewana data na zmianę modelu konsensusu była wyznaczana na rok 2018. Po wystąpieniu długiego ciągu opóźnień data został mocno przesunięta, a więc i niedotrzymanie terminu listopadowego nikogo by zbytnio nie zaskoczyło.

Aktualna sytuacja na rynku ETH

Obecna cena Ethereum wynosi 238.1 (godz. 8:15, dnia 14 lipca 2020 r.), co stanowi spadek o ponad 1%. W zakresie tygodnia druga największa kryptowaluta świata pod względem kapitalizacji również znajduje się pod kreską.

Kamil Stokłosa

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

pl_PLPolish
de_DEGerman pl_PLPolish