Giełda Coinbase posiada prawie milion Bitcoinów

 Giełda Coinbase posiada prawie milion Bitcoinów

bitcoin and chart

Giełda kryptowalutowa Coinbase posiada już prawie milion bitcoinów. To największy zbiór na świecie. Sprawia to jednak, że może stać się obiektem zainteresowania hakerów.

Coinbase ma najwięcej bitcoinów

Najnowsze dane pokazują, że to Coinbase posiada najwięcej bitcoinów na świecie. Łącznie jest ich już ponad 966 tysięcy. Tyle udało się giełdzie uzbierać od początku swojej działalności w 2012 roku. Gdyby chcieć przeliczyć tę liczbę na dolary po kursie wynoszącym ok. 7 250 USD za Bitcoina, to łącznie dawałoby to kryptowalutę o wartości w granicach 7 miliardów dolarów.

Coinbase przez 7 lat wypracował sobie znaczną przewagę nad innymi giełdami. Drugi w tym rankingu jest BitMEX, który jednak posiada aż o 700 tysięcy bitcoinów mniej. Ich łączną liczbę szacuje się na 265 000. W przeliczeniu na amerykańską walutę dawałoby to „tylko” 2 miliony dolarów. Na trzeciej pozycji znalazł się Bitstamp, który posiada niespełna 229,5 tys. BTC, prawie 27 tysięcy ETH i ponad 860 tysięcy USDT, co można przełożyć na mniej więcej 1,66 mld. dolarów. Na kolejnych pozycjach znalazły się kolejno: Bitfinex, Kraken, Bittrex, Coincheck i Poloniex.

BitMEX dominuje za to pod względem obrotów na giełdach kryptowalutowych. Jego dzienny wolumen przekracza 2 miliardy dolarów. Drugą pozycję z obrotami na poziomie 842 mln. USD zajmuje Binance, a trzeci jest Huobi Global, legitymujący się wolumenem w wysokości 644 USD.

Bitcoiny interesujące dla hakerów

Duża liczba zgromadzonych bitcoinów nie musi być tylko powodem do dumy dla giełdy. Może także oznaczać poważne zagrożenie atakiem hakerskim. Wiadomo, że przy tak ogromnych zasobach kryptowalut hakerzy mogą być bardzo zainteresowani ewentualnym atakiem. Co prawda największe giełdy mają swoje zaawansowane zabezpieczenia przed takimi atakami, ale nie oznacza to, że zagrożenie przestaje istnieć. Zwłaszcza że wraz z rozwojem technologii także działania hakerów są coraz bardziej wymyślne.

Atak na Coinbase

Właściciele Coinbase dobrze o tym wiedzą, bo w tym roku mieli już problem z cyberprzestępcami. Do takiej próby ataku doszło 30 maja przy wykorzystaniu spersonalizowanego phishingu. Pracownicy Coinbase otrzymali wówczas wysłanego z wiarygodnego źródła maila z prośbą o określone działania w sprawie pewnego konkursu. Wiadomość przeszła przez wszystkie zabezpieczenia antyspamowe i na pierwszy rzut oka nie wzbudziła żadnych podejrzeń. W czerwcu w mailu rozesłanym do przedstawicieli Coinbase umieszczony został link do złośliwego oprogramowania, co pozwoliło na zablokowanie próby ataku.

Wiadomo jednak, że tego typu sytuacje mogą się w najbliższej przyszłości powtarzać, a rosnąca liczba bitcoinów zgromadzonych przez największe giełdy jeszcze potęguje ich prawdopodobieństwo. Historia pokazuje, że nie zawsze istniejące na poszczególnych platformach zabezpieczenia wystarczają, dlatego trzeba zawsze być bardzo ostrożnym. W przypadku inwestorów długoterminowych przechowywanie swoich kryptowalut, zwłaszcza w dużej ilości, na platformach giełdowych właśnie z tego powodu nie jest najlepszym pomysłem.

Marcin Opalski

Cześć, Nazywam się Marcin a moją pasją od blisko 4 lat są właśnie kryptowaluty. To dzięki nim uzyskałem swoją przysłowiową wolność finansową. Ten niewielki blog prowadzę dla was z Tajlandii, gdzie przeprowadziłem się rok temu. Pracuje zdalnie i inwestuje w Bitcoin a w czasie wolnym tworzę blog Kryptosi.pl Miłej Lektury !

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

pl_PLPolish
de_DEGerman pl_PLPolish