Kryptowalutowe raje podatkowe

 Kryptowalutowe raje podatkowe

Obecnie, rządy wielu państw zastanawiają się nad wprowadzeniem przepisów, narzucających odprowadzanie podatków od obrotu kryptowalutami. Jednak w niektórych krajach wciąż jest możliwy obrót elektronicznym pieniądzem bez płacenia za tą czynność. Poniżej przedstawiono listę Bitcoinowych rajów podatkowych.

Portugalia

Urzędy skarbowe w tym kraju uchyliły wszystkie podatki od obrotu i transakcji. Osoby fizyczne nie mają obowiązku płacenia podatków od zysków ani podatku VAT przy zakupie i sprzedaży aktywów cyfrowych. Inne przepisy dotyczą przedsiębiorstw, które są zobowiązane do zapłaty i VATu i podatku dochodowego.

Niemcy

Posiadanie Bitcoinów przez minimum rok oznacza zwolnienie z zapłaty wszystkich podatków, bez względu na zyski ze sprzedaży kryptowalut. Sprzedaż po 12 miesiącach przechowywania zwalnia z płacenia podatku. To wszystko dzieje się dlatego, że BTC jest uważany za prywatny pieniądz. Sprzedaż elektronicznych aktywów do kwoty 600 euro jest zwolniona z opłat, bez względu na okres posiadania.

Białoruś

Ustawa z marca 2018 roku zalegalizowała obrót kryptowalutami. Wraz z nią osoby fizyczne oraz firmy zostały zwolnione ze wszystkich opłat od transakcji i obrotu elektronicznymi walutami. Zmian w tej ustawie nie przewiduje się co najmniej do 2023 roku. Podobnie jak w Niemczech, na Białorusi Bitcoiny i inne waluty są postrzegane jako osobista inwestycja, a takie nie podlegają opodatkowaniu. Szczególne prawa dotyczą przedsiębiorstw, zarejestrowanych w specjalnej strefie ekonomicznej. Te, które działają w branży kryptowalut również nie płacą podatków.

Słowenia

Niezależnie od sprzedawanej kryptowaluty, obywatele Słowenii są zobowiązani do zapłacenia podatku dochodowego. Również spółki, które otrzymują cyfrową walutę lub zajmują się ich wydobyciem ponoszą ustalone opłaty. Jednak opodatkowanie przedsiębiorstw zależy od zaistniałych okoliczności. Dochód, uznany za zysk kapitałowy podlega 19-procentowemu podatkowi.

Malta

W tym wyspiarskim kraju, wszystkie długoterminowe inwestycje w cyfrowe aktywa nie podlegają żadnym opłatom. Jednak handel krótkoterminowy jest traktowany tożsamo z transakcjami giełdowymi a użytkownik ma obowiązek zapłaty podatku wynoszącego 35%. To jeden z najbardziej liberalnych podmiotów w kwestii kryptowalut. Legalne są wszystkie operacje a Bitcoin jest traktowany jako jednostka rozliczeniowa czy środek płatniczy.

Szwajcaria

Osoby fizyczne, które posiadają lub dokonują transakcji aktywów cyfrowych są zwolnieni od podatku od zysków kapitałowych. Inaczej wygląda sprawa wydobycia kryptowalut, która podlega opodatkowaniu jako zysk z samozatrudnienia.

Singapur

Wszystkie podmioty znajdujące się na terenie Singapuru i traktujące aktywa cyfrowe jako inwestycję długoterminową nie podlegają opodatkowaniu. W tym kraju nie ma pojęcia podatku od zysków kapitałowych. Przedsiębiorstwa, których działalność opiera się na handlu kryptowalutami podlegają obowiązkowi zapłaty podatku dochodowego. To samo tyczy się firm, które otrzymują zapłatę za usługi w formie Bitcoina.

Malezja

W tym kraju również nie ma podatku od zysków kapitałowych. Transakcje za pomocą kryptowalut nie podlegają opodatkowaniu. Jednak rząd tego kraju jest na dobrej drodze do uznania Bitcoina za legalny środek płatniczy.

Kamil Stokłosa

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

pl_PLPolish
de_DEGerman pl_PLPolish