Kryptowaluty od podstaw – Jak zacząć?

 Kryptowaluty od podstaw – Jak zacząć?

Kryptowaluta nazywana również walutą cyfrową lub  wirtualną monetą. W rzeczywistości stanowi rozproszony system, który przechowuje informacje o stanie posiadania w określonych jednostkach umownych. Dostępne kryptowaluty umieszczone są na łańcuchu bloków czyli blockchainie. Co należy podkreślić to fakt, że żadna waluta nie posiada fizycznej formy. Jak zatem można wejść w ich posiadanie? To proste wirtualną monetę należy przypisać do adresów portfeli kryptowalutowych. Pierwszą kryptowaluta był oczywiście Bitcoin (BTC). Jego początek sięga 2009 roku i  do chwili obecnej jest najbardziej rozpoznawalną walutą cyfrową. Na czym polega różnica między kryptowalutami, a walutami fiducjarnmi (tradycyjnymi pieniędzmi)? Podstawowa różnica jest taka, że tradycyjne monety znajdują się pod kontrolą i wpływem rządu. W przypadku kryptowalut o wszystkim decydują użytkownicy. Wynika to z faktu, że każdy uczestnik sieci może mieć wgląd do blockchaina, natomiast instytucje rządowe nie mogą kontrolować Bitcoin ani żadnej innej wirtualnej monety , gdyż znajdują się one w rękach społeczności kryptowalutowej.

Do czego potrzebne są kryptowaluty?

Za pomocą kryptowaluty, podobnie jak w przypadku tradycyjnych pieniędzy, można zakupić różne rzeczy oraz przeprowadzić transakcje. Jedną z głównych przyczyn, dla której ludzie decydują się na dokonywanie zakupów przy użyciu wirtualnych monet jest potrzeba zachowania anonimowości, a kryptowaluty właśnie im to gwarantują.

Ponieważ waluty cyfrowe stanowią środek spekulacji również są notowane na giełdach. Tak jak w przypadku każdej innej sytuacji tu również należy brać pod uwagę fakt zmienności kursu kryptowaluty.

Cyfrowe waluty są  doceniane jako sprawdzone narzędzia w szybkich oraz tanich transakcjach międzynarodowych. Wszyscy doskonale wiemy ile czasu zajmuje transfer pieniędzy z banku do banku. W przypadku kryptowaluty taka sytuacja zajmuje tylko kilka minut.

Od czego zacząć inwestycje kryptowalutami?

Co do zasady w kryptowaluty możesz inwestować na kilka sposobów:

  • tradować czyli kupować je przy niskiej cenie i dokonywać sprzedaży, gdy ta mocno wzrośnie
  • holdować czyli zatrzymywać długoterminowo w swoim portfelu kryptowalutowym
  • wydobywać czyli inaczej kopać za pomocą specjalnych koparek kryptowalutowych.

Nigdy jednak nie należy zapominać o tym, że każda inwestycja kryptowalutą niesie ze sobą ryzyko. Inwestując wirtualne monety możesz zarówno zyskać, jak i stracić. Dlatego też zaleca się zachowanie roztropności i dokonywanie inwestycji na taką sumę kapitału, jaką jesteś w stanie poświęcić. Jeżeli jesteś nowicjuszem i nie miałeś dotąd styczności z cyfrowymi walutami, a chciałbyś nabyć nabyć doświadczenie w tym obszarze, to proponjuemy żebyś zaczął od obserwacji rynku i  niewielkich inwestycji . Kryptowaluty stwarzają taką możlwiość, gdyż dzielą się aż do ośmiu miejsc po przecinku. W związku z powyższym nie musisz więc kupować cyfrowych walut w całości, możesz nabyć ich mniejszą część. I dokonywać inwestycji w jej obszarze.

Marcin Opalski

Cześć, Nazywam się Marcin a moją pasją od blisko 4 lat są właśnie kryptowaluty. To dzięki nim uzyskałem swoją przysłowiową wolność finansową. Ten niewielki blog prowadzę dla was z Tajlandii, gdzie przeprowadziłem się rok temu. Pracuje zdalnie i inwestuje w Bitcoin a w czasie wolnym tworzę blog Kryptosi.pl Miłej Lektury !

3 Comments

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

pl_PLPolish
de_DEGerman pl_PLPolish