Problemy platformy Coinbase – spadek wartości Bitcoina

 Problemy platformy Coinbase – spadek wartości Bitcoina

Gwałtowny spadek wartości Bitcoina spowodował, że znana platforma Coinbase doznała awarii operacyjnych. W ten sposób użytkownicy zostali pozbawieni dostępu na kilka minut. Z natury rzeczy wynika, iż wiele systemów online posiada wady i sporadyczne problemy rozwiązywane szybko, przejrzyście i bez szkody dla klienta. Jednak działania Coinbase wyglądają na zagrania polityczne niż będące zbiegiem okoliczności. W historii zanotowano już kilka podobnych incydentów, gdzie awarie strony uniemożliwiają dostęp do kont w momencie, gdzie najważniejsze jest zachowanie portfela kryptowalut.

Spadki BTC

Kryptowaluta nie jest zmienna lecz daje możliwość spekulacji na giełdach. W ten sposób, cena bitcoinów ulega w gwałtowny sposób zauważalnym zmianom. W dosłownie kilka chwil może zanotować różnicę o kilkaset dolarów. Bitcoin jest w gruncie rzeczy stabilną walutą, nie wykazując wielkich wahań w danym przedziale czasowym. Jednak doświadczeni inwestorzy potrafią wykorzystać nawet ten fakt. Wtedy wykonują oni wiele operacji dziennie, zależnych od zmienności waluty. Czasami dochodzi do skoków wartości w krótkich okresach, co powoduje, że niektórzy z graczy muszą opuścić rynek. Przykładowo, w marcu w ciągu kilku godzin Bitcoin zanotował 39-procentowy spadek.

Tym razem trend spadkowy trwał kilka minut. Na niektórych giełdach, dochodzący do wartości 10000 dolarów Bitcoin spadł do poziomu 8000 dolarów. Najgorsze w tym jest fakt, iż platforma Coinbase w krytycznych momentach notowań przechodziła w tryb offline, uniemożliwiając swoim użytkownikom dokonanie transakcji.

Awarie Coinbase

Użytkownicy zaczęli dość głośno wyrażać zaniepokojenie zaistniałą sytuację, domagając się wyjaśnień od administratorów oraz porównując zachowania Coinbase do nowojorskiej giełdy. Witryny, zajmujące się wykrywaniem awarii w usługach online zarejestrowała ponad 1200 raportów związanych z powyższym incydentem.

Gwałtowny spadek notowań sprawia, że rynek zaczyna panikować. Jednym ze skutków takiego zachowania jest tymczasowe zatrzymanie wszystkich transakcji. Administratorzy Coinbase uważają, że ostatnie problemy zostały spowodowane zbyt dużym ruchem na stronie a sytuacja wpłynęła tylko na operacje związane z niektórymi tokenami. Jednak dane zebrane przez Downdetector jasno stwierdzają, iż skutkiem problemów był brak możliwości zalogowania się do aplikacji.

W historii dochodziło już do podobnych sytuacji. I dzieje się to tylko wtedy, gdy wzrasta zmienność Bitcoina. Awarie w systemach Coinbase zostały odnotowane w czerwcu 2019 roku, gdy w niespełna kwadrans kryptowaluta potaniała o około 1650 dolarów. Użytkownicy, zdecydowani na dokonywanie transakcji w tym czasie, nie mogli wykonać żadnego ruchu. Platforma była niedostępna także w kwietniu tego roku, gdy obserwowano wzrost.

Co ciekawe, sekcja 9 umowy określa, że użytkownicy mogą podlegać odmowie lub zmniejszeniu świadczonych usług, gdy wolumen wykazuje znaczną zmienność. Z tego powodu wiele osób dało się nabrać, nie czytając drobnego druku. A to o tyle ważna sprawa, że w takich sytuacjach dochodzi do utrzymywania kontroli nad oszczędnościami.

Marcin Opalski

Cześć, Nazywam się Marcin a moją pasją od blisko 4 lat są właśnie kryptowaluty. To dzięki nim uzyskałem swoją przysłowiową wolność finansową. Ten niewielki blog prowadzę dla was z Tajlandii, gdzie przeprowadziłem się rok temu. Pracuje zdalnie i inwestuje w Bitcoin a w czasie wolnym tworzę blog Kryptosi.pl Miłej Lektury !

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

pl_PLPolish
de_DEGerman pl_PLPolish