Stany Zjednoczone nie zezwolą na emisję Libry. Tak uważa Pantera Capital – współzałożyciel Libry.

 Stany Zjednoczone nie zezwolą na emisję Libry. Tak uważa Pantera Capital – współzałożyciel Libry.

Stany Zjednoczone nie zezwolą na emisję Libry. Tak uważa Pantera Capital – współzałożyciel Libry.

Rząd Stanów Zjednoczonych nie pozwoli startupom przypadkowym rzucić wyzwanie dolarowi. Tak mów dr Steven Waterhouse. Tak to tłumaczy założyciel Pantera Capital, że organy nadzoru znacznie utrudniają emisję tokenów Libry Facebooka oraz Gram Telegramu.

Założyciel Pantera Capital jest zdania, że władze Stanów Zjednoczonych będą celowo blokować emisję kryptowalut niezależnych firm.

Stany Zjednoczone na pewno nie pozwolą na emisję Libry

Wspólnik oraz założyciel Pantera Capital – Dr Steven Waterhouse oraz także dyrektor generalny OXT (Orchid) jest zdania, że rząd Stanów Zjednoczonych nigdy nie pozwoli żadnemu przedsiębiorstwu prywatnemu na emisję kryptowaluty, która zakwestionować mogłaby bardzo mocną pozycję dolara.

Dr Waterhouse powiedział nam, że rząd Stanów Zjednoczonych postrzega emitowane kryptowaluty przez firmy, które pochwalić się mogą setkami milionów użytkowników, jako zagrożenie realne dla dolara.

Tłumaczył, że to musi być wyzwalanie dla wszelkich regulatorów. Myśląc więc, że dlatego tak silnie zareagowano na token Telegramu oraz także facebookową Librę.

Zauważa tak naprawdę, że wiele rządów na całym świecie przyjęło podejście dwutorowe, udaremniając samą emisję stablecoinów, które rywalizować mogłyby z fiatami, a jednocześnie badają emisję własnych cyfrowych walut.

Policyjne państwo

Jednocześnie także dr Waterhouse zareagował z konsternacją pewną na ostatnie komentarze samego założyciela Telegramu – Pavla Durova. To on właśnie nazwał Stany Zjednoczone policyjnym państwem oraz także zniechęcał wszelkich przedsiębiorców ze Wschodniej Europy do otwierania swoich technologicznych biznesów w Dolinie Krzemowej. Co więcej założyciel Pantera Capital także powiedział, że usłyszał po raz pierwszy do dwudziestu lat, jak ktoś taką opinię wyraża.

Jedyny raz w przeciągu dwudziestu lat życia w San Francisco, mieszkania tam, w Krzemowej Dolinie… to jest pierwszy raz gdy ktoś w ogóle powiedział, że nie jest to najlepsze miejsce, aby założyć firmę.

Faktycznie, Stany Zjednoczone od samego początku uwzięły się na projekt Libry Facebooka. Co jak co, ale Stany Zjednoczone atakują mocno od początku projekty Facebooka. Dzisiaj w samej konsekwencji nie jest do końca jasne, kiedy oraz czy w ogóle powstanie kryptowaluta. Dosyć podobny los spotkał także Telegram. To właśnie Telegram miał zamiar wyemitować tokeny Gram.

Co jeszcze tak naprawdę musimy wiedzieć? Czy jest coś jeszcze istotnego? Oczywiście takich informacji jest cała masa. Musimy na pewno wiedzieć, że Stany Zjednoczone w dalszym ciągu nie potwierdziły, czy zamierzają w przyszłości najbliższej w ogóle wyemitować dolara cyfrowego.

Jak widać jest to naprawdę nieco bardziej skomplikowane, niż mogło się wydawać. Czas pokaże jak to wszystko się potoczy. Nie pozostaje nam nic innego jak uzbrojenie się w cierpliwość i obserwowanie aktualnej sytuacji. Na pewno już niedługo wszystko się wyjaśni i zobaczymy co z projektem Libry się stanie.

Kamil Stokłosa

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

pl_PLPolish
de_DEGerman pl_PLPolish