Stoimy w obliczu kolejnego kryzys finansowego. Już w 2020r. ?

 Stoimy w obliczu kolejnego kryzys finansowego. Już w 2020r. ?

W bieżącym miesiącu Rezerwa Federalna Stanów Zjednoczonych (FED) wydrukowała kolejne, niebagatelne sumy dolarów (USD). Obecny bilans FED sięga prawie 4 bilionów dolarów (USD). Czy jesteśmy przyjdzie nam zmierzyć się z kryzysem finansowym większym, niż ten z 2008 roku? O tym poniżej

Bilans Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych sięga już prawie 4 bilionów dolarów (USD)

21 października bieżącego roku Dennis Parker ( ekspert z zakresu walut cyfrowych) poczynił słuszną uwagę, że od połowy ubiegłego miesiąca Rezerwa Federalna Stanów Zjednoczonych (FED) zasiliła amerykańską gospodarkę o kolejne 210 miliardów dolarów (USD).

Podobno jest to część nowej strategii polegającej na luzowaniu ilościowym (QE), która znacznie przekracza całkowitą kapitalizację rynkową Bitcoin (BTC), która na chwilę obecną wynosi w przybliżeniu 148 miliardów dolarów (USD).

Poluzowanie polityki pieniężnej (QE) odnosi się bezpośrednio do skupu obligacji rządowych. Ma to za zadanie zagwarantowanie odpowiednich bodźców ekonomicznych w celu pobudzenia gospodarki do odpowiedniego funkcjonowania.

Jak słusznie zauważył Dennis Parker, wspomniany wcześniej bilans Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych (FED), podskoczył z wrześniowego poziomu 3,77 dolarów do poziomu 3,97 bln dolarów. Zgodnie z wcześniejszymi prognozami szacowane poziomy miały być znacznie wyższe. Zakładały one bowiem, że do 2025 roku bilans prognozowany przez FED miał osiągnąć wartości bliską 4,7 bilionów USD.

Czy stoimy w obliczu kolejnego kryzys finansowego? Czy będzie on poważniejszy w skutkach od tego z 2008 roku?

W sytuacji osób posiadających aktywa w postaci między innymi złota czy też walut cyfrowych np. bitcoin (BTC) systematyczny dodruk pieniędzy kolejny już raz zwraca naszą uwagę na aspekty związane z obniżeniem ich zależności od waluty fiducjarnej.

Spostrzeżenia Dennisa Parkera, dotyczące inwestorów, który jego zdaniem powinni zacząć kupować bitcoin (BTC), zbiegły się w czasie z ostrzeżeniami ze strony samego fiducjarnego establishmentu. Który to z kolei zwraca uwagę i mówi wprost o złej kondycji całego systemu.

W trakcie zgromadzenia Międzynarodowego Funduszu Walutowego, odbywającego się w pierwszej połowie października bieżącego roku, Mervyn King wygłosił przemowę. Jej wydźwięk był jednoznaczny i miał charakter swoistego ostrzeżenia skierowanego między innymi do uczestników zgromadzenia przed nieuchronnie zbliżającym się kryzysem finansowym. Zgodnie z jego spostrzeżeniami może być on zdecydowanie bardziej drastyczny niż ten z 2008 roku. Zdaniem Mervyn Kinga regularne dodrukowywanie pieniędzy w celu zapewnienia poczucia bezpieczeństwa bankowego jest błędem, którego efektem może być wspomniany kryzys finansowy.

Czy system fiducjarny podejmując działania oparte na dodruku pieniędzy rzeczywiście popełnia błąd? Czy zmierzamy w kierunku kolejnego kryzysy finansowego? Jaką rolę w tej sytuacji będzie pełnił bitcoin (BTC) oraz inne aktywa cyfrowe? Oczywiście odpowiedzi na nurtujące nas pytania przyjdą z czasem. Miejmy tylko nadzieję, że scenariusz związany z kryzysem nie będzie miał racji bycia.

Marcin Opalski

Cześć, Nazywam się Marcin a moją pasją od blisko 4 lat są właśnie kryptowaluty. To dzięki nim uzyskałem swoją przysłowiową wolność finansową. Ten niewielki blog prowadzę dla was z Tajlandii, gdzie przeprowadziłem się rok temu. Pracuje zdalnie i inwestuje w Bitcoin a w czasie wolnym tworzę blog Kryptosi.pl Miłej Lektury !

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

pl_PLPolish
de_DEGerman pl_PLPolish