Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy – głosowanie za pomocą bVote

 Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy – głosowanie za pomocą bVote

W piątek miało miejsce bardzo nietypowe Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy. Z pewnością, sytuacje tego typu będą w przyszłości działy się na porządku dziennym, jednak obecnie budzi to ogromne zainteresowanie. Firma BitFlyer Holdings, znana opinii publicznej jako przedsiębiorstwo, które prowadzi jedną z najbardziej znaczących i największych japońskich giełd uzyskała tytuł pioniera z uwagi na nietypowy przebieg walnego zgromadzenia. Po raz pierwszy w historii odbyło się głosowanie przy wykorzystaniu aplikacji opartej na technologii blockchain.

bVote, czyli głosowanie na blockchainie

Aktualna sytuacja, w której każdy na nowo musi się odnaleźć, zmusiła wiele przedsiębiorstw do zmiany sposobu funkcjonowania. Wyjątku nie stanowią również duże przedsiębiorstwa, które w ramach swoich możliwości powinny unikać organizowania zgromadzeń. BitFlyer Blockchain, czyli spółka zależna od BitFlyer, opracowała innowacyjny sposób głosowania. Stworzyli aplikacje bVote. W rezultacie umożliwiła ona przeprowadzenie, a nawet zakończenie walnego zgromadzenia akcjonariuszy w zaplanowany wcześniej sposób. Organizatorzy podkreślają, że przebiegło to bez żadnych problemów.

Aplikacja charakteryzuje się uszczelnieniem legalności przebiegu głosowania. Została stworzona w sposób uniemożliwiający próby fałszerstwa i manipulacji w trakcie głosowania. Identyfikacja użytkowników opiera się na konieczności zeskanowania karty „My Number”.

Zdaniem dyrektora generalnego BitFlyer nie istnieje żadna możliwość, która pozwoliłaby na zmianę zapisów na blockchainie, które pozostają do wglądu dla zainteresowanych osób. Sieć blockchain umożliwia sprawdzenie przeszłych formularzy pełnomocnictwa. W celach weryfikacji poddawane są sprawdzeniu podpisy elektroniczne. Wskazuje, że ich zmiana budzi powody do dokonania głębszej analizy sytuacji.

Celem nadrzędnym BitFlyer jest umożliwienie wykorzystania aplikacji przez firmy prywatne. W następnej kolejności zamierza znaleźć dla niej wykorzystanie w trakcie zebrań spółek publicznych. Jednak nie zakłada ograniczeń w jej funkcjonalności, ponieważ może być wykorzystana także przy innych okazjach.

Pracami nad aplikacją w równoległy sposób zajmuje się również Coincheck, który jest niekwestionowanym rywalem BitFlyer. W czwartek przekazali informację, że ich aplikacja nosi nazwę Sharely i jej rozpowszechnie zaplanowane jest na jesień bieżącego roku.

Zgromadzenie akcjonariuszy w wirtualnym świecie

BitFlyer przedstawił, że podczas spotkania akcjonariuszy wyłącznie trzy osoby maiły ze sobą fizyczny kontakt. Był to między innymi Yuzo Kano, który jest dyrektorem generalnym BitFlyer Blockchain. Dodatkowo ośmioro innych udziałowców połączyło się z nimi zdalnie.

W trakcie obrad poruszano tematykę zmiany artykułów korporacji. Jedną z korzyści byłby rozwój promocji cyfryzacji podczas walki z pandemią COVID-19. Zakończenie również przebiegło sprawnie, trwało około 20 minut.

Jeden z obecnych użytkowników powiedział, że taka forma była bardzo wygodna. Przy czym, umożliwia zaoszczędzenie środków finansowych i czasu.

Z kolei inna osoba przedstawiła, że obecne czasy dostosowały go w pełni do pracowania w trybie zdalnym. Zatem korzystanie z bVote nie było dla niego niczym nadzwyczajnym.

Kamil Stokłosa

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

pl_PLPolish
de_DEGerman pl_PLPolish